Šedý dovoz

Rizika nákupu produktů HARVIA z neoriginální distribuce a šedého dovozu

 

Chcete si koupit nová saunová kamna HARVIA a našli jste svůj ideální model o tisíce korun levněji než u ověřených obchodníků? Bohužel Vás musíme zklamat ani u tohoto sortimentu to nebude tak jednoduché. Takový nákup by se vám do budoucna nemusel vyplatit. Podívejte se, jak funguje šedý trh se saunovými produkty, jak poznat nekalé obchodníky a s jakými nástrahami se při koupi z šedého trhu můžete setkat.

Sami uvidíte v následující tabulce, jak důmyslné kopie v zahraničí vyrábí.  Kopie - neoriginální kamna HARVIA Vega  


 


Kamna z originální produkce


   
 

                                    

Co je to „šedý trh“ nebo „šedý dovoz“?

Šedý trh, nebo konkrétněji šedý dovoz, funguje u všech druhů zboží, nejen u saunových produktů. Na ty se ale v tomto článku zaměříme především.

Šedý dovoz a následné obchodování s dovezeným zbožím znamená, že výrobky, které daný prodejce nabízí, nejsou určeny pro český trh a mnohdy ani pro ten evropský. Tyto saunová kamna nemusí splňovat evropské regulace, a to jak z hlediska zapojení do elektrické sítě, tak i z bezpečnosti provozu. Navíc mnohdy existují i kopie těchto kamen, které  nesplňují žádné standardy a jsou přímo nebezpečné  provozu či životu.


 


 
Kopie - neoriginální kamna HARVIA Cilindro  
   

  

Kopie - neoriginální parní generátory  
   

 

Nakupovat produkty z šedého dovozu? ...jednoznačně ne!

Mezi šedý dovoz počítáme ty produkty, které nejsou určeny pro český trh. Právě proto, se v tomto případě vyplatí zvolit známého a prověřeného obchodníka, který dopředu avizuje, že se jedná o produkt z oficiální distribuce a poskytuje všechny potřebné informace o produktu, jeho vlastnostech a náhradních dílech dále také záruční a pozáruční servis.


Za záruku saunových kamen ručí prodejce, a v tomto případě ji musí i poskytnout. U nás je záruka ze zákona dva roky, takže tu dostat musíte, ať už kamna kupujete kdekoliv a jsou označována jako „nová“.

Záruka a oprava u produktů z šedého trhu

Problém ovšem nastává, pokud dodavatel nekoupil kamna z oficiálního distribučního kanálu, v případě ČR a SR tedy od naší společnosti či sítě našich partnerů. Taková kamna nemají oporu oficiálního servisu (může se např. jednat o padělky s méně kvalitními součástkami, nebezpečné provozu), a opraví vám je, pokud vůbec, pouze svépomocí přímo na dané prodejně. V takovém případě lze pochybovat o zachování kvalitativního a bezpečnostního standardu.

Naše společnost jako jediný autorizovaný servis značky Harvia v ČR a SR odmítá nést zodpovědnost za tyto produkty a tyto produkty nebudou přijaty do servisu. Pokud si nejste jisti, že vám prodejce nabízí výrobek z oficiální distribuční sítě, kontaktujte nás se žádostí o potvrzení, že se jedná o ověřeného prodejce. Nebo si najděte vhodného dodavatele z našeho seznamu oficiálních dodavatelů

Na šedém trhu se ale setkáte i s kamny, která jsou kompletně určena pro jiný trh. Svého nároku na opravu se dočkáte pravděpodobně jen tehdy, pokud má u nás značka oficiální servis a stejný model je v České republice běžně v prodeji.

 

Jak poznat šedé obchodníky?

V dnešní době je nákup na internetu naprosto běžný. Často se k nákupu používají různé srovnávače produktů, které disponují i databází obchodů. Takové srovnávače ale obvykle obsahují i obchody, které praktikují šedý dovoz.

V kombinaci s nízkou cenou pak zákazník snadno přehlédne ověřené prodejce a velmi jednoduše se dostane k šedému obchodníkovi. V případě, že tyto srovnávače využíváte, vyhněte se nesmyslně nízkým cenám neznámých obchodníků.

Dalším důležitým vodítkem jsou třeba u saunových kamen neoriginální saunové kameny. Výrobce doporučuje jednoznačně používat saunové kameny HARVIA pro všechny typy saunových kamen. Ty vapadají takto:

Důležité jsou také recenze a hodnocení daného obchodníka. Vybrat si obchod bez žádného hodnocení je sázka do loterie. Měli bychom být ostražití i v případě prodejců s menším množstvím pozitivních hlasů. Hodnocení dnes lze s trochou snahy i zfalšovat, takže se vyplatí je důkladně pročíst a strojově psané pochvaly rovnou ignorovat.

Dostali jste se na nějaké stránky neznámého obchodu a stále nevíte, zda se nejedná o šedý dovoz? Pomůže vám například i vzhled stránky, její struktura a přehlednost. Tito obchodníci s šedým zbožím sázejí na své nízké ceny a doufají, že zákazník si nevšimne narychlo vytvořených webových stránek. Vždy by měl být snadno dohledatelný kontakt a obchodní podmínky. Vybírejte také ty obchodníky, kteří nabízejí kamennou prodejnu či showroom, kde si lze zboží prohlédnout nebo popřípadě rovnou koupit.

 


 

Co mám tedy udělat, abych nekoupil kamna HARVIA z šedého dovozu?

  • Důkladně si vyberte obchodníka
  • Ověřte si, zda se vybraný produkt do sauny stále prodává a zda jsou v naší zemi obecně dostupná.
  • Zkontrolujte si, zda je prodejce oficiální dodavatel technologie Harvia
  • Pečlivě si přečtěte podmínky prodejce a všímejte si dodatků malými písmeny.
  • Saunová kamna, která u nás nemají české zastoupení, raději nenakupujte, vyhnete se budoucím problémům se servisem a náhradními díly.
  • Napište nám adresu obchodníka, kde se chystáte kamna nakoupit a my Vám sdělíme jestli se jedná o oficiálního distribuci nebo ne. Napsat můžete zde:

Kontaktní formulář
Novinky
Nově spuštěn servis technologií!

Spustili jsme oficiální autorizovaný servis technologií Harvia v ČR a SR. Odkaz najdete v horním menu.


Anketa
Jaký typ sauny preferujete?

Finská sauna
 911959
Infrasauna
 913370
Parní sauna
 910502


Kontakty
Emailová adresa: info@finskasauna.cz Telefon: +420 511 189 902 Webové stránky: www.harvia.cz